Apie Mus

Lenkų diskusijų klubas

Lenkų diskusijų klubas (PKD) – tai diskusijos tarp Lietuvos lenkų bei dialogo tarp lenkų ir lietuvių platforma. Vieta, kurioje visi Lietuvos lenkai tarpusavyje bei su Lietuvos politikais, žurnalistais, mokslininkais, diplomatais ir ekspertais gali keistis savo nuomonėmis ir pažiūromis visais aktualiais klausimais su sąlyga, jog tai nėra politine ar kitokia agitacija, propaganda, nevartojama neapykantos kalba bei diskutuojama su pagarba kitiems asmenims, jų nuomonėms bei pažiūroms.

Lenkų diskusijų klubą įsteigė 2014 m. rugsėjo mėn. žurnalistė Ewelina Mokrzecka, teisininkas ir tinklaraštininkas Aleksander Radczenko, žurnalistas Antoni Radczenko, žurnalistas ir istorikas Jacek Jan Komar, politologas Mariusz Antonowicz bei impresarijus Paweł Żemojtin. Šiuo metu Klubas turi kelesdešimt narių.

Per 4 veiklos metus Lenkų diskusijų klubas surengė virš 70 diskusijų, kuriose dalyvavo apie 200 pranešėjų ir virš 2 tūkstančių dalyvių. Klube svečiavosi svarbiausi Lietuvos ir Lenkijos politikai, žurnalistai, politologai, mokslininkai, rašytojai, istorikai ir visuomenės veikėjai: Alfredas Bumblauskas, Ziemowit Szczerek, Remigijus Šimašius, Algirdas Sysas, Waldemar Tomaszewski, Andrius Kubilius, Gintautas Paluckas, Tomas Tomilinas, Eligijus Raila, Jarosław Niewierowicz, Rimvydas Valatka, Edward Trusewicz, Czeslaw Okińczyc, Zbigniew Balcewicz, Linas Linkevičius, Piotr Zychowicz, Witold Jurasz, Jan Żaryn, Bogdan Borusewicz ir daugybė kitų. Renginiai, kuriuos organizuoja PKD — pvz., bendros lietuvių ir lenkų eisenos kovo 11 d., bendri Lietuvos ir Lenkijos nepriklausomybės dienų minėjimai — tapo Vilniuje must-attend įvykiais, kuriuose dalyvauja lietuvių ir lenkų kilmės įžymybės.

2017 m. gruodžio mėn. Lenkų diskusijų klubo pastangomis Vilniuje buvo atidengta atminimo lenta skirta rašytojams Józefui i Stanisławui Mackiewicziams. PKD dar 2015 m. pradėjo diskusiją apie Lenkijos televizijų kanalų retransliavimo Vilniaus krašte atnaujinimą ir šios diskusijos išdavoje 2015 m. gegužės mėn. Lietuvos vyriausybė priėmė sprendimą finansuoti 4 papildomų Lenkijos televizijų retransliavimą Pietryčių Lietuvoje. Lenkų diskusijų klubas aktyviai dalyvauja ruošiant teisės aktus, kurie praplečia tautinių mažumų teises (pvz., Tautinių mažumų įstatymas).

2017 m. kovo mėn. PKD tapo prestižinės Gailių klano premijos laureatu, o 2018 m. kovo mėn. buvo apdovanotas Nacionaliniu lygybės ir įvairovės apdovanojimu kategorijoje „Tautų dialogas”.